همه چیز درمورد مونس پلاستی

آنچه می خوانید...

زمانی که چربی شکم دچار افتادگی می شود و روی ناحیه تناسلی می افتد می توان این مشکل را با جراحی مونس پلاستی اصلاح نمود. در صورتی که در طی جراحی متخصص زنان مربوطه علاوه بر وجود چربی انباشته در این ناحیه متوجه بزرگی بالای ناحیه تناسلی شود، با مونس پلاستی این ناحیه را کوچک خواهد کرد.

امروزه مشکل انباشته شدن چربی شکمی در بالای ناحیه تناسلی بسیاری از خانم ها به خصوص خانم های متاهل دیده می شود که علت آن را می توان چاق شدن بیش از حد، افزایش سن، مشکلات هورمونی و … دانست. این مشکل در زنان پس از زامان نیز بسیار دیده نمی شود، زیرا پس از بارداری میزان زیادی چربی و پوست اضافه در ناحیه شکم وجود دارد که دچار افتادگی می شوند. بنابراین جراحی مونس پلاستی می تواند یک جراحی بسیار خوب برای بازگرداندن زیبایی اندام شما باشد.

این جراحی به دلیل این که چربی های انباشته در این ناحیه را از بین می برد در دسته ی جراحی های زیبایی قرار می گیرد و می تواند همراه با جراحی چربی شکم یا لابیاپلاستی انجام شود. نتیجه ی این جراحی به صورت ترکیبی با لابیاپلاستی نتیجه ای بسیار خوب برای بیمار دارد.

علت بزرگ شدن مونس چیست؟

mons pubis به محدوده ی مثلثی شکل بالای ناحیه تناسلی گفته می شود که از خط رویش مو تا شروع اندام تناسلی است. بیشتر انباشته شدن چربی شکمی در بالای ناحیه تناسلی در زنان دیده می شود اما امکان وجود آن در مردان نیز وجود دارد.

با افزایش وزن فرد در این ناحیه میزان چربی زیاد می شود و این افزایش سبب کشیدگی پوست و ایجاد بر آمدگی در این ناحیه می گردد. بنابراین هرچه فرد افزایش وزن بیشتری داشته باشد پوست وی بیشتر دچار کشیدگی می شود. هنگامی که فرد برای رفع این مشکل وزن خود را کم می کند چربی در این ناحیه کمتر می شود و پوست دچار افتادگی می شود که این عامل باعث از دست رفتن زیبایی این ناحیه می گردد.

در افرادی که سن کمتری دارند زمانی که پس از انباشته شدن چربی وزن خود را کم می کنند به دلیل این که پوست دارای خاصیت ارتجاعی است کمتر شاهد افتادگی پوست هستیم، زیرا در سنین کم خود ترمیمی در پوست بیشتر مشاهده می شود. بنابراین هرچه سن یا میزان چربی بیشتر باشد، افتادگی پوست بیشتر است.

مواردی که باعث می شوند چربی در بالای ناحیه تناسلی تجمع یابد و فرد نیازمند مونس پلاستی شود عبارتند از:

  1. سزارین یکی از عواملی است که به دلیل محکم شدن بافت های اطراف اسکار و شل بودن پوست زیر آن می تواند باعث ایجاد افتادگی شود.
  2. افزایش هورمون استروژن
  3. ژنتیک می تواند یکی از عواملی باشد که می تواند سبب به ارث رسیدن این مشکل از والدین شود.

برداشتن این چربی ها با استفاده از جراحی بهترین راه حل افتادگی چربی در ناحیه تناسلی است اما برخی از افراد با تزریق چربی به این ناحیه این مشکل را رفع می کنند و سبب درمان افتادگی پوست می شوند اما هرگز این کار نمی تواند تاثیری همانند جراحی داشته باشد. البته جراحی با توجه به نظر بهترین متخصص زنان و زایمان باید انجام شود. گاهی نیز دیده شده است این کار همراه با بالا کشیدن واژن با نخ انجام می شود.

دلایل انجام مونس پلاستی

همانطور که گفتیم این جراحی به منظور برداشتن چربی انباشته در بالای ناحیه تناسلی انجام می شود اما ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشتن باشند که باعث شوند فرد مونس پلاستی انجام دهد؛ این دلایل عبارتند از:

  1. افتادگی پوست بر آلت تناسلی که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی، رسیدن به ارگاسم و ادرار کردن شود.
  2. احساس درد در هنگام برقراری رابطه جنسی
  3. مشکلات رعایت بهداشت ناحیه

چه افرادی می توانند جراحی مونس پلاستی انجام دهند؟

این جراحی برای همه ی کسانی که در بالای ناحیه تناسلی خود دارای چربی انباشته هستند و این ناحیه دچار افتادگی است پیشنهاد می شود. این مشکل به طور معمول برای افراد بالای 30 سال ایجاد می شود اما در صورتیکه در سنین کم ایجاد شود باید حداقل بیمار برای انجام جراحی تا 18 سالگی صبر کند.

یکی از نکات مهم این است که این جراحی پس از زایمان طبیعی انجام نشود. کسانی که زایمان طبیعی انجام داده اند باید حتما چند ماه از زایمانشان بگذرد تا بتوانند این جراحی را انجام دهند. همچنین در صورتی که فرد به بیماری های زمینه ای همچون دیابت و … مبتلا است بهتر است این جراحی را با مشورت یک پزشک ماهر انجام دهد تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود.

گاهی ممکن است فرد نیاز به انجام مونس پلاستی نداشته باشد اما به دلیل این که فکر می کند این جراحی را نیاز دارد اقدام به این کار کند که در این صورت هم پزشک متخصص به او در این باره توضیح می دهد و وی را از انجام آن منصرف می کند.

در برخی افراد مشاهده شده است که این کار همراه با استفاده از لیزر انجام می شود که این کار نیازمند چندین جلسه مراجعه است و در نهایت هم نتیجه کاملی به بیمار نمی دهد.

مراقبت های بعد از جراحی مونس پلاستی

به طور معمول پس از این جراحی به بیمار دارو ها و کرم هایی تجویز می شود که باید مرتبا استفاده شوند و در صورتی که فرد این کرم ها را استفاده نکند دچار مشکلاتی خواهد شد و دوره نقاهت طولانی تری خواهد داشت. بنابراین به مراقبت های بعد از عمل باید توجه داشته باشید تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

رعایت نکات بهداشتی پس از این جراحی به منظور جلوگیری از عفونت بسیار حائز اهمیت است. یکی از نکاتی که درباره ی رعایت نکات بهداشتی وجود دارد این است که فرد نباید تا 2 هفته ناحیه را شیو کند.

در ارتباط با رابطه جنسی نیز باید بگوییم فرد نباید تا 3 هفته رابطه جنسی داشته باشد و پس از این سه هفته نیز لازم است فرد با رعایت بهداشت و مراقبت زیاد این کار را انجام دهد و از وارد شدن فشار به این ناحیه جلوگیری کند.

عوارض جراحی مونس پلاستی

اگر به طور کلی بخواهیم نگاه کنیم این جراحی نسبت به جراحی های دیگر دارای عوارض خیلی کمتری می باشد و در واقع عوارض خاصی ندارد. اما ممکن است فرد تا چند روز عوارض کمی داشته باشد که این عوارض عبارت اند از:

  • درد داشتن در ناحیه شکم به مدت 14 روز
  • خروج ترشحات از ناحیه رخم
  • احساس کشیده شدن پوست در ناحیه مورد عمل

دکتر ویدا ناجی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *