هر آنچه باید درباره ی زگیل تناسلی بدانیم!

آنچه می خوانید...

یکی از بیماری های جنسی که امروز درمیان زنان و مردان شایع شده است بیماری زگیل تناسلی می باشد که یکی از بیماری هایی است که از طریق روایط جنسی انتقال می یابد. این بیماری ناشی از وجود ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی است. در برخی از افراد این بیماری می تواند سبب ابتلا به سرطان رحم یا سرطان دهانه ی رحم شود. این بیماری انواع مختلفی دارد و یکی از انواع آن ها می تواند سبب سرطان روده بزرگ شود. این نوع از عفونت ها از جمله شایع ترین بیماری های جنسی هستند که بسیار مسری می باشند. زگیل تناسلی هم در زنان هم در مردان ممکن است وجود داشته باشد اما ابتلا به آن برای زنان خطرناک تر است.

علائم زگیل تناسلی در زنان

این ویروس به شکل های مختلفی وجود دارد، گاهی ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد اما گاهی ممکن است با زگیل های کوچک در ناحیه تناسلی یا سرطان خود را نشان دهد. همچنین از دیگر علائم آن می توان به سوزش و خارش و حساسیت اشاره نمود. ممکن است این بیماری با علائم زیر نیز بروز کند:

 1. زگیل هایی با ظاهر گل کلم
 2. این زگیل ها می توانند در هر محلی که در رابطه جنسی دخالت دارد ایجاد شوند؛ برای مثال روی واژن و دهانه رحم و کشاله ران، گلو و دهان و … همچنین در مردان نیز روی ران ها، روی آلت تناسلی اسکروتوم و …
 3. خارش، درد، خونریزی در محل خارش و سوزش
 4. اگر زگیل تناسلی داخل واژن وجود داشته باشد باعث خونریزی در زنان هنگام و بعد از رابطه جنسی می شود.
 5. اگر این زگیل روی مجاری ادراری باشند می توانند سبب اختلال در ادرار کردن فرد شوند.

آیا زگیل تناسلی زنان دردناک است؟

زگیل های تناسلی باید خیلی زود تشخیص داده شوند و درمان شروع شود. اگراین زگیل ها زود تشخیص داده شوند دردناک نیستند اما ممکن است فرد سوزش و خارش و حساسیت در این ناحیه داشته باشد.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان

همانطور که پیش از این نیز اشاره ای به این موضوع داشتیم باید بگوییم این ویروس که باعث بوجود آمدن زائده هایی در ناحیه تناسلی است می تواند به علت روابط جنسی ایمن نشده، داشتن چند شریک جنسی یا آشکار نبودن علائم در شریک جنسی انتقال داده شود. این بیماری از طریق رابطه جنسی واژن، مقعد و دهان منتقل می شود و امروزه به میزان زیادی میان زنان و مردان در حال انتقال است.

حقایقی در مورد زگیل تناسلی در زنان

در مورد این زگیل ها باید بگوییم که:

 1. زگیل از نوع بیماری های پوستی مسری می باشد که می تواند با تماس های پوستی منتقل شود و حتما لازم به برقراری تماس جنسی نیست.
 2. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد که بتواند این ویروس را به طور کامل از بدن خارج نماید.
 3. درمان هایی امروزه برای کنترل این زگیل ها وجود دارند اما ممکن است بعد از مدتی دوباره زگیل ها عود کنند.
 4. هنگام برقراری رابطه جنسی می توان از کاندوم برای جلوگیری از انتقال ویروس جلوگیری کرد اما از انتقال خود زگیل ها جلوگیری نمی شود.
 5. این ویروس معمولا در سنین بلوغ به علت نا آگاهی بیشتر دیده می شود.
 6. درمان این ویروس هنوز وجود ندارد اما می توان زگیل ها را درمان کرد.
 7. زگیل ها بیشتر در واژن به علت وجود رطوبت رشد می کنند و بسیار شایع هستند.

برای پیشگیری از این بیماری بهتر است افراد واکسن گارداسیل را در سه دوز تزریق کنند تا از این بیماری در امان باشند.

بیشتر بخوانید: زخم دهانه رحم

چه زنانی در معرض ویروس اچ پی وی قرار دارند ؟

ویروس اچ پی وی یک بیماری شایع است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. طبق آمار جهانی بیشتر افراد مبتلا به این بیماری در سنین 15 تا 25 سال هستند.

در اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی این بیماری علائمی ندارد و ممکن است در آزمایشات خاص آن مشخص شود. این ویروس حتی اگر دارای علائم پنهان همباشد می تواند به دیگران منتقل شود.

در بیشتر کشور ها برای کنترل سرطان این آزمایشات گرفته می شود تا زود تر به علائم پیش سرطانی پی برده شود. زیرا اچ پی وی می تواند خیلی زود باعث سرطان رحم شود و این غربالگری ها به پیشگیری کمک می کنند. این بیماری خطرناک بوده و در بسیاری از کشور ها به علت وخیم بودن آن ممکن است میزان زیادی از آمار مرگ و میر به سرطان رحم اختصاص داده شود.

دوره نهفتگی برای زگیل های تناسلی

زمان ورود ویروس اچ پی وی به بدن تا بروز زگیل در افراد مختلف با هم متفاوت است و همانطور که گفتیم ممکن است برخی مبتلایان به ویروس هیچ زگیلی نداشته باشند. بنابراین نمی توان گفت چقدر پس از ورود ویروس به بدن زگیل عود می کند ممکن است زگیل پس از ماه ها یا سال ها بروز کند.

این ویروس که به آن پاپیلومای انسانی گفته می شود دارای 100 نوع متفاوت است که بیش از 40 نوع آن باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی می شود. گاهی این ضایعات می توانند زگیل های وریدی باشند گاهی هم می توانند باعث سرطان رحم یا گردنه رحم شوند.

 زگیل تناسلی همانطور که گفتیم از طریق مقاربت انتقال می یابد و در کسانی که چند شریک جنسی دارند احتمال آن بیشتر است.

بیشتر بدانید: فیبروم رحم

چه کسانی می توانند واکسن گارداسیل اچ پی وی را دریافت کنند ؟

واکسن گارداسیل یا اچ پی وی یک واکسن بسیار مهم است که بهتر است در سنین نوجوانی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی تزریق شود. این واکسن طبق تحقیقات توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شده و می تواند به زنان از سن 9 تا 45 سالگی تزریق گردد. این واکسن می تواند شما را در مقابل 9 نوع از ویروس اچ پی وی ایمن کند. یکی دیگر از واکسن هایی که امروزه برای زگیل تناسلی تزریق می شودبه نام cervarix است که فرد را در مقابل اچ پی وی 16 و 18 ایمن می سازد و برای دختران در سنین میان 10 تا 15 سال تزریق می شود.

درمان زگیل تناسلی در زنان

تاکنون هیچ درمانی برای زگیل تناسلی معرفی نشده است اما راهگار هایی برای برداشتن زگیل ها از روی پوست وجود دارد که عبارتند از:

 1. استفاده از دارو و پماد ها برای خشک کردن زگیل هایی که در مراحل اولیه هستند
 2. انجام کرایوتراپی
 3. برداشتن زگیل بوسیله ی لیزر و سوزاندن ریشه آن

نکته قابل اهمیت این است که برای درمان زگیل ها حتما به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و هرگز از درمان های خانگی یا طب سنتی استفاده نکنید. همچنین اگر علائمی دارید که احساس می کنید به زگیل تناسلی مبتلا هستید حتما به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز آزمایش بدهید.

دکتر ویدا ناجی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *