بهترین راه ها برای درمان قطعی ناباروری

آنچه می خوانید...

بر طبق تحقیقات انجام شده نتیجه حاصل شده است که امروزه تعداد زیادی از زوج ها با مشکل ناباروری مواجه هستند. در صورتی که در سنین کمتر زوج ها متوجه مشکل ناباروری شوند می توانند برای درنمان اقدام کرده و نتایج خوبی بگیرند.

برای این که بهترین روش برای درمان ناباروری استفاده شود راه های مختلفی وجود دارد که بهترین متخصص زنان با توجه به فاکتور هایی مانند سن زوجین، شدت مشکل، تشخیص این که مشکل از سمت زن است یا مرد  و … مناسب ترین راه درمانی را انتخاب می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به انواع روش های درمان ناباروری بپردازیم.

احتمال ناباروری در مردان و زنان

برای این که بخواهید با مفهوم ناباوری آشنا شوید بهتر است بگوییم ناباروری به وضعیتی گفته می شود که بعد از یکسال اقدام به بارداری و رابطه جنسی هیچ نتیجه ای مبنی بر حاملگی گرفته نشود.  ناباروری به عنوان اختلالی شناخته شده است که می تواند ریشه ی آن وجود نوعی اختلال در زن یا مرد یا هر دو باشد. در ادامه به میزان احتمال هر یک از این مشکلات خواهیم پرداخت:

احتمال ناباروری زنان 40%

احتمال ناباروری مردان 40%

احتمال ناباروری هر دو جنس 10%

عوامل دیگر 10%

عوامل دیگر منظور موارد نادری است که در آن طبق آزمایشات گرفته  شده و معاینات هیچ گونه مشکلی نه در زن و نه در مرد وجود ندارد اما این زوج دچار فرزند نمی شوند.

دلایل ناباروری

در مورد دلایل ناباروری باید بگوییم این دلایل به دو بخش تقسیم می شوند زیرا ممکن است این مشکل از سمت زن یا مرد باشد به همین دلیل باید هر دو مورد بررسی قرار گیرند.

عوامل موثر در ناباروری زنان

علت ناباروری زنان می تواند ژنتیکی بوده یا در اثر بیماری یا بالا رفتن سن باشد. این عوامل عبارتند از:

  • مشکلات متعدد در تخمک گذاری
  • نوسان هورمون ها
  • عفونت های متعدد
  • بیماری های ایمنولوژی
  • نقص های ساختاری یا مادرزادی

عوامل موثر در ناباروری مردان

مردان نیز می توانند در ایجاد ناباروری نقش داشته باشند زیرا  بخشی از ماده ژنتیکی جنین یا همان تشکیل تخم از طریق پدر تامین می شود و در صورت وجود مشکل در تولید اسپرم یا مشاهده ی هر گونه اختلال در مسیر رسیدن اسپرم به مادر می تواند نا باروری از سوی پدر ایجاد شود که باید برای آن درمان مناسب انتخاب شود.

پس از باردار شدن زن لازم است زوجین برای انتخاب روش زایمان اعم از سزارین یا زایمان طبیعی تصمیم گیری کنند.

روش های درمان ناباروری

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم روش های متعددی برای درمان ناباروری وجود دارد که بر اساس نوع مشکل، سن افراد و جنسیت فرد مشخص می شوند. در ادامه روش های مختلف درمان ناباروری را توضیح خواهیم داد:

خبر خوش این است که امروزه با پیشرفت عظیم بشر در مسیر پزشکی بسیاری از بیماری ها قابل درمان هستند. یکی از بیماری های قابل درمان امروزی که تقریبا در 65%  زوج ها جواب مثبت داده است، ناباروری می باشد. نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که درمان ناباروری در سنین پایین تر نتایج بهتری نشان می دهد و با بالا رفتن سن گزینه هایی که برای درمان وجود دارند کمتر می شوند. امروزه نتایج درمانناباوری با پیشرفت روز افزون روبرو است. در ادامه روش های مختلف درمان ناباروری را به طور خلاصه بیان می کنیم.

مصرف دارو

دارو درمانی روش اولیه درمان ناباروری است که معمولا نتایج مثبت در آن کمتر دیده می شود و افراد پس از این روش از روش های دیگر استفاده می کنند. این روش به تخمک گذاری کمک کرده و سبب می شود اسپرم ها راحت تر از طریق کاتتر به رحم مادر وارد شوند. درصد موفقیت این روش پایین است.

روش IUI

اگر مشکل از کم تحرک بودن اسپرم ها باشد می توان از این روش استفاده کرد و اسپرم ها را به روش خاص و با استفاده از وسایل مخصوصی که به اسپرم ها آسیب نزنند، برداشته و به رحم مادر انتقال داد.

کم تحرکی اسپرم ها سبب دیر رسیدن آن ها به تخمک می شود و در نهایت ناباروری ایجاد می کند. در نتیجه روش IUI به رسیدن به موقع اسپرم به تخمک و انجام لقاح در زمان مناسب کمک می کند.

روش IVF

این روش یکی از روش های درمان ناباروری با درصد موفقیت بالا می باشد. در این روش که یک روش آزمایشگاهی محسوب می شود تخمک های زن از تخمدان برداشته شده و سپس در آزمایشگاه با اسپرم پدر ترکیب می شود. زمانی که میان اسپرم و تخمک لقاح انجام شود، جنین شکل گرفته با وسایل مخصوصی درون رحم قرار می گیرد. این روش برای زنان زیر 40 سال درصد موفقیت بالایی نشان می دهد.

در این روش نکته ای که وجود دارد این است که جنین های منتقل شده در مادرانی که سنشان کمتر از 35 است نهایتا باید 2 تا باشد اما در زنان بالای 40 سال می تواند تا 5 عدد باشد.

اهدای تخمک

این روش یکی از روش هایی است که در زنان بالای 40 سال بیشتر کاربرد دارد. معمولا در مواردی که علت ناباروری ژنتیک است این روش کاربرد دارد.

روش ICSI

در صورتی که مشکل ناباروری از سوی مرد باشد می توان اسپرم را از مرد گرفته و به رحم زن تزریق نمود که این کار از روش ICSI انجام می شود.

اقدامات لازم برای درمان ناباروری

در ابتدا برای درمان ناباروری لازم است به خوبی معاینات مختلفی انجام شود و به طور کامل سلامت هر دو طرف رابطه بررسی شود. در نهایت پس از بررسی های انجام شده و تشخیص پزشک بهترین درمان برای ناباروری ارائه می شود. بنابراین توصیه ما به شما این است که هرگز از روش های درمان خودسرانه دوری کنید و حتما برای این کار به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

چکیده مطلب

برای این که بهترین روش درمان ناباروری انتخاب شود باید زوجین تمام معاینات لازم را به همراه آزمایشات تکمیلی انجام دهند تا مشخص شود مشکل ناباروری از سمت کدام فرد است و درمان مناسب انتخاب شود. همانطور که گفتیم روش های درمان ناباروری زیاد بوده و بر اساس نوع ناباروری تعیین می شوند. در برخی افراد و پس از بررسی های پزشک ممکن است روش های ترکیبی برای درمان ناباروری انجام شود تا نتیجه قطعی تری به افراد داده شود و در نهایت حاملگی ایجاد شود.

دکتر ویدا ناجی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *