آیا جراحی کلیتوریس برای شما مناسب است؟

آنچه می خوانید...

جراحی کلیتوریس که به نام های هودکتومی یا کلیتوروپکسی نیز شناخته می شود، روشی است که چین های اضافی کلاهک کلیتورال را کاهش می دهد. کاهش سایز کلاه کلیتورال نه تنها زیبایی را بهبود می بخشد، بلکه کلیتوریس را می پوشاند، رضایت جنسی را نیز بهبود می بخشد. اما آیا جراحی کلیتوریس برای شما نیز مناسب است؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا پاسخ خود را بیابید.

جراحی هودکتومی چیست؟

کلاه کلیتورال یک فلپ ظریف از بافت است که کلیتوریس را در نزدیکی بالای فرج یک زن می پوشاند. هود کلیتورال برای محافظت از کلیتوریس در برابر تحریک بیش از حد در طول فعالیت های عادی روزانه عمل می کند.

 گاهی اوقات، چه به دلیل ژنتیک، پیری یا دارو ها، این بافت ها بزرگ و ناراحت کننده می شوند و زیبایی خود را از دست می دهند. جراحی کلیتوریس یا هودکتومی یک تکنیک جراحی است که برای کاهش اندازه و اضافه شدن بافت‌های کلایتورال طراحی شده است. این روش ساختار آناتومیکی را جذاب ‌تر و اصلاح می‌ کند و در عین حال عملکرد اصلی آن یعنی محافظت از کلیتوریس را حفظ می‌ نماید. این روش اغلب همراه با لابیاپلاستی انجام می شود.

دلایل انجام جراحی کلیتوریس

کلیتوریس بزرگ شده با بافت اضافی ممکن است باعث ناراحتی جسمی شود و بسیاری از زنان احساس می کنند که این شکل زنانه آن ها را به خطر می اندازد.

 وقتی کاپوت کلیتورال نامتناسب باشد، ممکن است برآمدگی های مشخصی در لباس ها وجود داشته باشد. برخی از زنان در لباس مایو یا لباس چسبیده به شدت احساس خودآگاهی می کنند.

 برخی از زنان آنقدر نسبت به ظاهر خود احساس خودآگاهی می کنند که برای لذت بردن از رابطه جنسی بیش از حد مانع می شوند. بافت اضافی هود همچنین می‌تواند باعث ناراحتی فیزیکی، مانند سوزش و درد در شلوار جین تنگ شود. همچنین ممکن است زمانی که یک هود کلیتورال بزرگ به اندازه کافی جمع نمی شود، برخی از اختلالات جنسی وجود داشته باشد که می تواند ارگاسم را به تاخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند.

جراحی کلیتوریس یا هودکتومی چگونه انجام می شود؟

هودکتومی شامل ایجاد دو برش دو طرفه در دو طرف هود است. در این مرحله، بافت های پوشاننده کلیتوریس جمع شده و به حداقل می‌ رسند. برای بستن برش ها از بخیه های قابل جذب استفاده شده و در عرض چهار تا شش هفته جذب می شوند.

این عمل 30 دقیقه ای اغلب همراه با لابیاپلاستی انجام می شود که اندازه و طول لابیا مینور یا لب های واژن زنان را کاهش می دهد. 

آیا شما کاندیدای هودکتومی هستید؟

هودکتومی را می توان به دلایل پزشکی یا زیبایی انجام داد. این روش به تصحیح نتایج تروما یا آسیب کمک می کند یا ناحیه تناسلی را مجددا تنظیم می سازد.

کاندید های ایده آل برای کاهش هود کلیتورال افراد سالم و غیر سیگاری اند. همچنین افرادی که از ظاهر یا عملکرد هود کلیتورال ناراضی هستند. این بیماران اغلب نگران سایر جنبه ‌های دستگاه تناسلی خود هستند و همچنین به جراحی لابیاپلاستی، پرینوپلاستی یا سفت کردن واژن نیز فکر می‌کنند. با این حال، کاهش هود کلیتورال نیز می تواند به عنوان یک روش مستقل انجام شود.

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود خانم‌ ها کلاهک کلیتورال را کاهش دهند، از جمله: 

کلاه کلیتورال از طریق لباس قابل مشاهده است.

با لذت جنسی تداخل دارد.

هود شما را از رعایت بهداشت دستگاه تناسلی باز می دارد.

باعث ناراحتی می شود.

مزایای هودکتومی چیست؟

زیبایی اندام تناسلی بهبود یافته

راحتی

بهبود توانایی پوشیدن لباس های تنگ

بهبود روابط جنسی و ارگاسم

حداقل جای زخم

نتایج کاهش کلیتورال هود چیست؟

در برخی از بیماران با هود کلیتورال سنگین، لابیاپلاستی بدون هودکتومی ممکن است منجر به ظاهری تاپ سنگین شود. هودکتومی می تواند تعادل را در لابیاپلاستی در چنین بیمارانی ایجاد کند. کاهش کلاهک کلیتورال عموما با لابیاپلاستی انجام می شود که میزان رضایت بالای 90 درصدی دارد.

ریکاوری هودکتومی چگونه است؟

با درد یا ناراحتی بسیار کم، بیماران می توانند ظرف چند روز به سر کار خود بازگردند. همچنین توصیه می شود که زنان به مدت شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنند. ممکن است در چند روز اول به دارو های خوراکی مسکن نیاز باشد. یک کرم بی‌حس‌کننده برای کمک به کاهش هر گونه ناراحتی ناشی از مالش در حالی که زنان فعالیت‌های روزمره خود را از سر می‌ گیرند، ارائه می‌ شود.

توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل چیست؟

جراحی کلیتوریس به طور کلی 30 تا 60 دقیقه طول می کشد، پس از آن، ممکن است (بسته به وضعیت پزشکی و وضعیت سلامتی خود) نزد یکی از دوستان یا اعضای خانواده بمانید و ممکن است برای ادامه بهبودی به خانه بازگردید به هر حال لازم است در این دوران موارد زیر را رعایت نمایید.

پزشک شما پانسمان مخصوص و باندهای اولیه را اعمال خواهد کرد که باید خشک و تمیز نگه داشته شوند. این بانداژ ها شبیه پد های بهداشتی هستند و باید حداقل هر روز با استفاده از پماد آنتی بیوتیک روی برش ها به مدت سه هفته تعویض شوند. از پوشیدن لباس های تنگ باید به مدت شش هفته پس از جراحی یا تا زمانی که تمام تورم از بین برود، خودداری شود.

تا زمان تایید دکتر باید از دوش گرفتن خودداری شود. این معمولا بعد از اولین روز از عمل شما است. حداقل به مدت سه هفته یا تا زمانی که همه زخم ها خوب شوند باید از شنا و قرار گیری در محل های پر ریسک عفونت خودداری شود.

توصیه می شود که بیماران حداقل تا دو هفته پس از جراحی از انجام کلیه فعالیت هایی که ممکن است باعث افزایش ضربان قلب یا فشار خون می شوند از جمله ورزش، موقعیت های استرس زا و غیره خودداری کنند. حداقل تا شش هفته پس از جراحی باید از فعالیت جنسی خودداری شود.

به بیماران توصیه می شود هنگام مصرف داروهای ضد درد و هنگامی که پانسمان های حجیم دارند که ممکن است مانع رفلکس و واکنش طبیعی آن ها شود، رانندگی نکنند.

ممکن است مقداری تورم و کبودی را تجربه کنید که یک تا سه روز پس از جراحی به اوج خود می رسد و معمولا در عرض دو تا شش هفته فروکش می کند. تورم، درد، کبودی و مدت پس از عمل ممکن است بسته به بیمار و وسعت جراحی متفاوت باشد.

از شما انتظار می رود که بتوانید بلافاصله پس از جراحی، پیشرفت های زیبایی را مشاهده کنید. این نتایج باید در هفته ‌های بعد پیشرفت کنند، زیرا محل برش بهبود و تورم کاهش می ‌یابد. کاهش تورم ممکن است شش هفته طول بکشد.

خطرات کاهش هود کلیتورال چیست؟

مانند هر روش دیگری، در جراحی کلیتوریس خطراتی وجود دارد. خطرات رایج عبارتند از: جای زخم و عدم تقارن. موارد نادرتر شامل خونریزی، عفونت و آسیب عصبی است. برای کاهش همه خطرات مرتبط با این روش، دکتر شرح حال کامل را با شما در میان می گذارد و یک معاینه کامل از ناحیه انجام می دهد. او همچنین جزئیات رویه ها، آنچه را که امیدوارید به دست آورید و آنچه باید از این روش انتظار داشته باشید را بررسی خواهد کرد.

هزینه عمل کاهش هود کلیتورال چقدر است؟

هزینه هودکتومی بر اساس درمان خاص مورد نیاز و نیازهای فردی بیمار متفاوت خواهد بود. تمام هزینه‌ ها و همچنین هر گونه گزینه ‌های مالی احتمالی، قبل از درمان در طی مشاوره شخصی شما مورد بحث قرار خواهند گرفت.

دکتر ویدا ناجی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *