تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

پاپ اسمیر یکی از تست هایی است که به منظور تشخیص سرطان رحم برای بانوان انجام می شود و در آن برای بررسی سلول های دهانه رحم نمونه برداری انجام می شود. دهانه رحم در صورتی که فرد افتادگی رحم نداشته باشد، دقیقا بالای واژن قرار دارد و در صورتی که این ناحیه به سرطان آلوده شود و با تست پاپ اسمیر زود تشخیص داده شود می توان برای درمان شانس بیشتری داشت. بنابراین قدم ابتدایی برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام تست پا اسمیر است.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می شود و همراه با آن پزشک لگن بیمار را نیز معاینه و بررسی می کند. همچنین این تست در بانوانی که دارای روابط جنسی می باشند همراه با تست HPV که همان ویروس پاپیلوما است پیشنهاد می شود.

ویروس پاپیلوما امروزه یکی از بیماری های شایع ناشی از روابط جنسی است که در صورت حاد شدن و عدم کنترل می تواند سبب ابتلا به سرطان دهانه رحم شود. در صورتی که نشانه ای از این بیماری دیده شود ممکن است پزشک درخواست انجام این تست را به جای تست پاپ اسمیر توصیه کند.

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

بهترین متخصص زنان و زایمان به تمام بانوان توصیه می کند که پس از سن 21 سالگی حداقل سالی یکبار این تست را انجام دهند تا در صورت خطر ابتلا به سرطان یا عفونت داخلی خیلی زود متوجه آن شوند. در صورتی که فرد مبتلا به موارد زیر باشد پزشک انجام دوره ای تست پاپ اسمیر را به طور مکرر به وی پیشنهاد می دهد:

  1. ابتلا به ایدز (HIV+)
  2. ضعیف شدن سیستم ایمنی به دلیل ابتلا به سرطان و انجام شیمی درمانی
  3. داشتن نتایج غیر طبیعی پس از تست برای افراد بالای 30 سال
  4. مصرف دخانیات

در صورتی که این آزمایش با دیگر آزمایش ها گرفته شود و تمام موارد چک شود ممکن است انجام 5 سال یکبار تست توصیه شود. به هر حال برای تعیین دوره گرفتن این تست نیاز است به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود. Hpv سبب ایجاد زگیل تناسلی در افراد می شود.

عوارض و خطرات ناشی از تست پاپ اسمیر

این تست یکی از آزمایش های معتبر و قابل اعتماد است که به منظور تشخیص بیماری های رحم و واژن و همچنین تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می شود اما گاهی ممکن است نتیجه ی منفی مشاهده شده کاذب باشد. البته این نتیجه ی کاذب به معنی اشتباه انجام شدن تست نمی باشد و فقط به ما اطلاع می دهد نا هنجاری در این ناحیه وجود ندارد در صورتی که ممکن است سلول های غیر طبیعی وجود داشته باشد. این جواب کاذب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عبارتند از:

  1. وجود نداشتن سلول های غیر طبیعی به مقدار زیاد و قابل تشخیص
  2. عدم وجود سلول های کافی
  3. قرار داشتن خون یا سلول های ملتهب شده که سبب می شوند روی سلول های غیر طبیعی پوشیه شود.

به هر حال در صورتی که هیچ عارضه ای در آزمایش مشاهده نشود و سلول های غیر طبیعی در این ناحیه وجود داشته باشد حتما در آزمایش بعدی مشاهده خواهد شد.

آمادگی پیش از انجام تست پاپ اسمیر

برای انجام هر نوع آزمایشی نیاز است یک سری الزامات پیش از انجام آزمایش رعایت شود که برای تست پاپ اسمیر این الزامات عبارتند از:

  1. لازم است به مدت 48 ساعت پیش از انجام تست پاپ اسمیر از انجام رابطه جنسی و دوش گرفتن اجتناب شود و هرگز از فوم های شستشو و دارو های واژن استفاده نشود زیرا این امر سبب می شود سلول های غیر طبیعی دهانه رحم پنهان یا شسته شوند.
  2. معمولا توصیه می شود این تست در دوران عادت ماهانه انجام نشود و پس از آن انجام گردد.
ما-را-در-اینستاگرام-دنبال-کنید

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

این تست یکی از تست های آسان است که در کلینیکک ها و مطب پزشک زنان انجام می شود و تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد. برای انجام تست در مرحله اول لازم است روی تخت مخصوص معاینه زنان قرار گرفته و سپس پای خود را روی رکاب های مخصوص کنار تخت قرار دهید. این کار سبب باز شدن دهانه واژن می شود و سپس پزشک ابزاری مخصوص که باعث باز شدن واژن است را به آرامی داخل واژن قرار می دهد. این ابزار با باز کردن دیواره واژن و ایجاد فاصله بین لابیا ها به پزشک این امکان را می دهد که بتواند به راحتی دهانه رحم بیمار را مشاهده نماید. این ابزار هنگام وارد شدن به واژن ممکن است کمی فشار به این ناحیه وارد نماید. پس از این مرحله پزشک به وسیله یک برس و ابزاری به نام اسپاتول نمونه برداری از دهانه رحم انجام می دهد.

پس از انجام تست پاپ اسمیر

بعد از این که تست پاپ اسمیر از فرد گرفته شد نیازی به رعایت هیچ گونه مراقبتی نمی باشد و فرق می تواند بدون محدودیت به فعالیت های روزانه خود بازگردد. با توجه به نوع آزمایش انجام شده نمونه ی برداشته شده داخل ظرف مخصوص ریخته می شود و به آزمایشگاه جهت بررسی زیر میکروسکوپ مخصوص و نتیجه گیری ارسال می گردد. پس از آن در نتیجه منتقل شده به پزشک تمام فاکتور ها و سلول های موجود در دهانه رحم نام برده می شوند و پزشک تشخیص نهایی را انجام می دهد.

نتایج پاپ اسمیر

این تست دارای دو نتیجه می باشد یکی طبیعی و دیگری غیر طبیعی. زمانی که جواب تست طبیعی باشد یعنی سلول های دهانه رحم سالم و طبیعی هستند. اما در صورتی که این پاسخ غیر طبیعی باشد نشان دهنده ی وجود عاملی غیر طبیعی در میان سلول ها است که معمولا پس از این نتیجه پزشک انجام دوباره تست را پیشنهاد می دهد. پس از نتیجه گیری غیر طبیعی بودن سلول ها معمولا انجام تست های دیگری برای بررسی کامل مشکلات دهانه رحم تجویز می شود تا نتیجه نهایی مشاهده شود. گاهی پاپ اسمیر ما را از وجود عفونت در این ناحیه مطلع می کند که برای اطمینان از تشخیص لازم است تست های دیگری انجام شود.

دکتر ویدا ناجی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *