بوتاکس واژن

همه چیز در رابطه با بوتاکس واژن

آنچه می خوانید...

مشکلات مزمن لگنی درد هایی سرچشمه گرفته از اندام ها و ساختارهای وابسته به لگن هستند که معمولاً بیش از 6 ماه طول می کشند و اغلب با پیامدهای منفی شناختی، رفتاری، جنسی و عاطفی همراه می باشند. از علائم مهم این اختلالات می توان به مواردی مثل اختلالات عملکرد دستگاه ادراری، جنسی، روده و میوفاشیال اشاره کرد. بوتاکس واژن روشی است که امروزه برای درمان این مشکلات مزمن لگنی از آن استفاده می شود. تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با این استراتژی درمانی آشنا کنیم.

منظور از بوتاکس واژن چیست؟

بوتاکس (botox) در واقع عبارت کوتاه شده‌ی اصطلاح “سم بوتولونیوم (Botulinum toxin) می باشد. امروزه از بوتاکس برای اهدافدرمانی و زیبایی واژن استفاده می‌کنند و برخبلاف تصور عموم مردم، کاربرد آن فقط از بین بردن چین و چروک نیست و حتی مشکلات بسیار وسیعی نظیر بی اختیاری ادرار را رفع می‌کند. بسیاری از بانوان بعد از زایمان به مشکلاتی در نایحه تناسلی خود دچار می‌شوند که با تزریق بوتاسک یه واژن رفع می‌شود. ناگفته نماند بسیاری از متخصصین در حوزه های اورولوژی برای درمان بسیاری از بیماری ها به بانوان تزریق بوتاکس واژن را توصیه دارند.

بوتاکس واژن

بوتاکس واژن برای درمان درد های مزمن لگنی

درد های لگنی یکی از اختلالات شایع در زنان می‌باشد که می‌تواند باعث عوارض مشکل سازی برای فرد شود. اغلب اوقات علت این درد‌ها مشخص نیستند زیرا ناشی از تعامل پیچیده‌ی بین سیستم عصبی، اسکلتی-عضلانی و غدد درون ریز می باشند و بیشتر تحت تأثیر عوامل رفتاری-روانی قرار می‌گیرند. گرفتن شرح حال کامل و معاینه‌ی فیزیکی بیماران و به دنبال آن انجام مطالعات آزمایشگاهی و تصویربرداری در ارزیابی مشکل ضروری است. پس از ارزیابی مشکل، مدیریت پزشکی و انجام عمل‌های جراحی در اکثر موارد علائم را از بین می‌برند و یا کنترل خواهند کرد. اما گروهی از زنان نیز هستند که درمان آنها با انجام این اعمال صورت نمی‌پذیرد. برای این افراد استفاده از بوتاکس واژن تجویز می‌شود. نشان داده شده است تزریق سم بوتولینوم که یک عامل مسدود کننده‌ی عصبی-عضلانی پیش سیناپسی است و باعث ایجاد ضعف انتخابی و برگشت پذیر عضلات بدن می‌شود، در درمان درد‌های ناشی از مشکلات و اسپاسم‌های ناحیه‌ی لگنی ناشی از هیپرتونیک عضلانی، موثر است.

نحوه بوتاکس واژن

فرآیند بوتاکس واژن معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و زمان زیادی تا پایان کار لازم ندارد. قبل از انجام عمل ابتدا از سونوگرافی برای نفوذ به عضلات کف لگن استفاده خواهد شد. عضلاتی که در این قسمت مورد هدف قرار می گیرند عبارتند از ماهیچه های های عرضی عمیق و عضلات سطحی پرینه که در نهایت نتایج بسیار خوبی را برای فرد رقم می‌زنند. میزان تزریق بوتاکس به واژن برای هر فرد متفاوت بوده و به شرایط خاص خود بستگی دارد که ابتدا بهترین متخصص زنان این مورد را بررسی و به عنوان مثال حدود 100 الی 200 واحد را به ماهیچه های شناسایی شده، تزریق می‌کنند.

بعد از تزریق بوتاکس چه اتفاقی می‌افتد؟

  • خانم ها باید توجه داشته باشند، مناطق تزریق بوتاکس را ماساژ یا فشار ندهند.
  • تمامی افرادی که بوتاکس واژن انجام می‌دهند می‌توانند، فعالیت های عادی انجام دهند.
  • بوتاکس دارای ماندگاری حدود 3 الی 6 ماهه است و افراد باید برای حفظ این ماندگاری مجدد بوتاکس واژن را انجام دهند.

موارد منع مصرف بوتاکس واژن

به طور کلی افراد مبتلا به عفونت های سیستمیک و یا عفونت های پوستی در محل واژن، اختلالات خونریزی یا انعقاد، و همچنین حساسیت به داروهای تجویزی، کاندید مناسبی برای روش بوتاکس واژن نیستند. علاوه بر این، استفاده از سم بوتولینوم در بیماران مبتلا به بیماری های نورونی-حرکتی، میاستنی گراویس، سندرم ایتون-لامبرت، نوروپاتی های خاص، بی ثباتی روانی زنان حامله و شیرده نیز ممنوع است.

بوتاکس واژن چه عوارضی دارد؟

همانطور که می‌دانید بوتاکس در حقیقت سم ضعیف شده بوتولونیوم می‌باشد که اغلب افراد برای عوامل مختلفی استفاده می‌کنند و دچار عوارض جانبی نمی‌شوند. در صورتی که عوارض جانبی کمی مشاهده شود، به مرور زمان بهبود می‌یابد اما این امر باید حتما توسط دکتر خوب و برگزیده انجام شود تا اعصاب حسی را از کار نندازد و عوارض شدید برای فرد ایجاد نکند.

احتمال اینکه فرد بعد از انجام بوتاکس واژن، عوارضی چون سوزش در محل تزریق، کبودی یا کمی درد احساس کند نیز وجود دارد اما جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد زیرا همه این موارد بعد از گذشت 2 الی 3 روز بهبود می‌یابد و حتی برخی افراد اصلا به این موارد دچار نخواهند شد. از مهمترین عوارض نامطلوب ناشی از بوتاکس واژن، ضعف موقتی و ناخواسته عضلانی است که اگر در محل مناسب تزریق نشود، رخ می‌دهد، ناگفته نماند این مورد بسیار نادر است و معمولا توسط افراد نابلد در این زمینه ایجاد می‌شود.

بوتاکس واژن برای درمان چه مواردی کاربرد دارد؟

  • آندومتریوز
  • آدنومیوز
  • بیماری چسبندگی لگن
  • سندرم احتقان لگن یا عفونت مزمن لگن
  • اندوسالپنژیوز
  • ولوودینیا
  • سندرم باقیمانده تخمدان یا میوم

ماندگاری بوتاکس واژن چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس واژن اغلب بین 5 الی 12 ماه دوام دارد که این مدت زمان به کیفیت برند بوتاکس نیز بستگی دارد.

نکات مهم بوتاکس واژن

مقدار مشخص بوتاکس با استفاده از سوزن ظریف و باریکی تزریق می‌‍گردد.

تمامی افرادی که کاندید این روش هستند،، باید بدانند که نتایج حاصل از بوتاکس واژن بعد از 48 ساعت به تدریج نمایان می‌شود.

خانم هایی که تحمل درد ندارند، می‌توانند برای انجام تزریق بوتاکس واژن از بیهوشی عمومی استفاده کنند.

هزینه بوتاکس واژن 1401

بوتاکس واژن جزو تکنیک های درمانی و زیبایی می‌باشد که کیفیت آن بسیار مهم بوده و حتما باید توسط بهترین دکتر زنان انجام شود. هزینه بوتاکس واژن به عواملی چون: مقدار حجم تزریق شده، دستمزد پزشک، خدمات کلینیک و موارد دیگری بستگی دارد.

دکتر ویدا ناجی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *